Ubranka dla dzieci – jakie materiały wybierać?
Rodzina

Ubranka dla dzieci – jakie materiały wybierać?

Przy wyborze ubranek dla dzieci kierujemy się bardzo często wrażeniami wzrokowymi i ceną. Lubimy kolorowe i atrakcyjne wzory, ciekawe dodatki. Zwracamy uwagę na miękkość i rozciągliwość tkaniny, nie zawsze jednak wgłębiając się w jej skład. Przez zakupem warto zastanowić się nad pozostałymi aspektami ubranek takich, jak: krój, właściwości materiału, jego odporność na pranie, mechacenie, a także jego wpływ na skórę dziecka. Poniżej krótkie porównanie dostępnych tekstyliów, a także kilka przydatnych wskazówek.

Naturalne czy sztuczne?

Forsowany w ostatnich latach nurt przewag materiałów naturalnych nad ich sztucznymi odpowiednikami to dobry kierunek, jeśli chodzi o delikatną skórę dziecka. Tekstylia syntetyczne co prawda mają szereg zalet. Na pierwszym miejscu jest oczywiście ich cena – ich pozyskanie jest znacznie łatwiejsze, możliwe w masowej produkcji, nie wymaga aż tak wielu etapów, a ręce ludzkie potrzebne są jedynie do uszycia danej części dziecięcej garderoby. Drugi plus sztucznego materiału to jego trwałość, zarówno na działanie mechaniczne – pranie, mechacenie, haczenie, wycieranie, jak i na czynniki zewnętrzne, takie jak światło, kurz, wilgoć. Ostatnia, dość ważna korzyść materiałów syntetycznych to ich ogromna różnorodność.

W przypadku materiałów naturalnych, ich podstawowym walorem jest pewność i bezpieczeństwo dla skóry, natomiast w przypadku prania, noszenia czy prasowania należy zastosować szczególne zasady. Ubranka z włókien naturalnych trzeba prać w niższych temperaturach i delikatnych detergentach (co ogólnie jest wskazane przy ubrankach dziecięcych), lekkie zmechacenie czy wytarcie zazwyczaj pogłębia się, ponieważ materiał ciągle pracuje i zmienia swoją fakturę. Generalna korzyść jednak przewyższa wszelkie inne mankamenty – naturalny materiał nie emituje żadnych szkodliwych substancji i jest w pełni naturalny i antyalergiczny dla skóry dziecka.

Wysokiej jakości ubranka dla najmłodszych możesz znaleźć w asortymencie sklepu internetowego ubierzdziecko.pl – wszystko dla niemowlaków.

Bawełna, wełna, len

Wśród niemowlęcych i dziecięcych ubranek króluje bawełna, która, jako jeden z najlepiej przebadanych dermatologicznie i technologicznie materiałów, jest w pełni bezpieczna dla skóry. Produkcja bawełny, proces jej koloryzacji oraz przygotowania wpływa na to, że ostatecznie dostajemy produkt pewny, a jednocześnie – dobry jakościowo i funkcjonalny. Len to kolejny materiał, z którego możemy uzyskać piękne dziecięce ubranka, nie podrażniające skóry i w pełni hypoalergiczne.

Jego zaletą jest naturalność i neutralność, wadą – niestety koszt zakupu. Dobrym rozwiązaniem jest zakup ubranek lnianych z domieszką bawełny, które będą przyjemniejsze dla dzieci, a jednocześnie – łatwiejsze w procesie prania. Trzecim materiałem, który warto wymienić, jest wełna. Dość popularną w odzieży dziecięcej, a także akcesoriach takich jak chusty czy nosidełka, jest wełna merynosów. W odróżnieniu od zwykłej wełny, jej włókna są miękkie i niegryzące, posiada również ciekawą właściwość oddychania, pochłaniania wilgoci i chłodzenia w ciepłe dni oraz ogrzewania i chronienia przed przewiewem w niskich temperaturach.

Post Comment