W jaki sposób wyczyścić rower?
Dom

W jaki sposób wyczyścić rower?

Aby jazda rowerem była przyjemna i bezpieczna musimy zadbać o sprawne działanie sprzętu. Ważna jest zatem odpowiednia pielęgnacja. Regularne czyszczenie roweru ochroni cię przed kosztownymi naprawami. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co należy robić, by rower służył nam jak najdłużej.

Warto zadbać o czyszczenie roweru, a zwłaszcza jego części napędowej. Jeśli chcemy by sprzęt działał bezproblemowo, powinniśmy regularnie sprawdzać jego wyposażenie i raz na jakiś czas dokładnie wyczyścić każdą jego część. Musimy przy tym pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pozwolą nam sprawnie wyczyścić poszczególne elementy. Warto zapoznać się z tymi wskazówkami, aby nie uszkodzić danych części.

O czym należy pamiętać?

Należy unikać mycia roweru wysokim ciśnieniem, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia niektórych elementów. Nie powinniśmy używać myjek przy stacjach, które co prawda porządnie wymyją ramę, ale mogą przy okazji wtłoczyć wodę do piast i suportu, a tym samym wypłukać z nich smar. Może to następnie doprowadzić do wcześniejszego zużycia się poszczególnych części.
Nie należy także czyścić roweru poprzez całościowe wkładanie go do wody. To także może doprowadzić do wypłukania smaru i uszkodzenia elementów roweru, a poza tym jest to mało ekologiczna metoda. Oprócz tego istnieje ryzyko, że woda dostanie się do wnętrza ram roweru.

Produkty do czyszczenia różnych powierzchni dostępne są na stronie General Fresh

http://generalfresh.pl/

Czyszczenie ramy

Do czyszczenia roweru potrzebne będą: wiadro z gorącą wodą i płynem do mycia naczyń, środek usuwający smar, specjalny środek do czyszczenia roweru, rękawice gumowe, szmatka, szczotka z twardym włosiem. Warto przygotować sobie poszczególne rzeczy przed przejściem do czyszczenia roweru. Na samym początku powinniśmy polać rower gorącą wodą, która ułatwi czyszczenie brudu. Jeśli robimy to wężem ogrodowym, musimy pamiętać by nie używać do tego wysokiego ciśnienia.
Do umycia ramy wystarczająca będzie ciepła woda i płyn do mycia naczyń. Użyj szmatki, by dokładnie wytrzeć wszystkie elementy ramy. Gorąca woda z łatwością usunie wszystkie zanieczyszczenia, a mydliny usuną błoto i pozostały brud.

Czyszczenie łańcucha

Łańcuch to nieco trudniejszy element do wyczyszczenia. Tutaj potrzebny będzie środek odtłuszczający oraz smar. Najpierw należy użyć węża ogrodowego, aby delikatnie usunąć zabrudzenia, błoto oraz kurz. Pamiętaj jednak, aby używać małego strumienia wody, by nie uszkodzić całego mechanizmu. Przy użyciu gorącej wody oraz środka czyszczącego należy wyszorować łańcuch szczotką z twardym włosiem (lub starą szczoteczką do zębów). Pamiętaj także, aby wyczyścić miejsca pomiędzy ogniwami łańcucha. Możesz także nałożyć na łańcuch środek, który usuwa oleiste plamy. W ten sposób pozbędziesz się wszystkich pozostałości brudu.

Na koniec należy wytrzeć dokładnie łańcuch, by nie pozostał ślad po detergencie. Aby rower działał sprawnie, nałóż niewielką ilość smaru. Należy pamiętać o odpowiedniej ilości smaru, ponieważ jeśli umieścić go zbyt mało, może to doprowadzać do powstawania rdzy, natomiast zbyt duża ilość będzie powodowała zbieranie brudu z podłoża.

One Comment

Post Comment