Ogólna

Jakie są bariery kreatywności?

Rozwój kreatywności wymaga nie tylko angażowania mózgu w różne procesy myślowe czy poznawcze. Aby naprawdę o nią zadbać, trzeba również umieć wskazać bariery kreatywnego myślenia. A następnie nauczyć się je pokonywać. To pierwszy, być może najważniejszy, krok na drodze do wejścia na szczyty własnej kreatywności.

Bariera numer jeden: stres

Całkowite wyeliminowanie stresu z życia nie jest możliwe. Co ciekawe, niekiedy on nawet poprawia kreatywność. Za przykład niech posłużą tu pomysły, pojawiające się w głowie człowieka, który jest świadom zbliżającego się terminu oddania zlecenia. To wówczas przychodzi wizja na napisanie ciekawego tekstu, z którym autor zmagał się od wielu dni, tygodni, nawet miesięcy. W momencie oddania zlecenia nie ma już czasu na szukanie wymówek. Pora przywołać wenę na siłę. Mowa tu jednak o stresie krótkoterminowym, który działa motywująco. Jeżeli jednak jednostka poddawana jest działaniu stresu przewlekłego i stałego, wówczas jej zdolności twórczego myślenia drastycznie spadają. Dlatego z punktu widzenia rozwoju i potencjalnych sukcesów firmy ważne jest zadbanie o atmosferę w miejscu pracy.

Artykuły dla osób kreatywnych znajdziesz w sklepie internetowym Dekolo.pl, dostępnym na stronie https://dekolo.pl/ – przedmioty do rękodzieła i wiele więcej

Niektórzy pracodawcy zakładają, że pracowników najbardziej zmotywuje krzyk, groźby, kary. Nic bardziej mylnego. Tylko w przyjaznych, bezpiecznych warunkach ludzie mają okazję osiągnąć swoje maksymalne możliwości umysłowe. Kortyzol, hormon wydzielany na skutek odczuwania stresu, w dłuższej perspektywie czasu bardzo szkodzi organizmowi. Osłabia również mózg, który odpowiada za każdy pomysł.

Bariera numer dwa: niskie poczucie własnej wartości

Trudno wyobrazić sobie, że osoba o niskiej samoocenie będzie miała dobre pomysły. Aby na taki wpaść, trzeba wierzyć, że można to zrobić. Ta wiara daje człowiekowi energię do ciągłego próbowania, jest także źródłem odwagi do przedstawienia swojego konceptu pracodawcy i innym członkom zespołu. Ludzie niewierzący w siebie mówią cicho, boją się własnego cienia i zakładają, że zwyczajnie nie mogą nic dobrego wymyślić. To pewnego rodzaju samospełniająca się przepowiednia. Poczucie własnej wartości to coś, nad czym każdy człowiek powinien pracować przede wszystkim we własnym zakresie. Od niego bowiem zależy sposób myślenia o sobie i postrzegania własnej osoby. Jeżeli nie będzie chciał uwierzyć, w siebie nikt go do tego nie zmusi. Nie zwalnia to jednak przełożonych z obowiązku dbania o atmosferę w pracy. A także budowanie zespołu oraz relacji, w których każdy czuje się szanowany i może zostać wysłuchany. To bardzo korzystnie wpływa na jednostkową kreatywność.

Brak czasu i przytłoczenie obowiązkami

Mózg musi odpoczywać, jak każdy inny ludzki mięsień. Bez tego nie będzie mógł pracować na najwyższych obrotach. Wielu twórców, artystów, ale również pracowników umysłowych bagatelizuje odpoczynek. Wydaje im się, że wciąż coś jeszcze można zdziałać. Kiedy kreatywność nie przychodzi, najlepsze co można wówczas uczynić to odetchnąć. Nie robić zupełnie nic lub dla odmiany zaangażować się w wysiłek fizyczny. Ważne by zapomnieć o pracy, o problemie do rozwiązania i skupić się na czymś zupełnie innym.

Post Comment