Jak zacząć uprawiać sport?
Sport i zdrowie

Jak zacząć uprawiać sport?

Dla wielu osób odpowiednia motywacja, dzięki której będą mogli wprowadzić do swojego życia sport i zdrowe nawyki żywieniowe, jest bardzo trudna. Jednocześnie to ona ma niemalże największy wpływ na sukces podjętych działań.

Największą trudnością uprawiania sportu jest rozpoczęcie treningów. Zmiana nawyków i przyzwyczajeń przychodzi nam z mniejszym lub większym trudem, co jest rzeczą naturalną. W jaki jednak sposób możemy się zmotywować do działania i dzięki temu pokonać swoje słabości?

Metoda małych kroków

Bardzo dobrą metodą na podtrzymywanie swojej wytrwałości i chęci do działania jest progresywne zwiększanie wymagań wobec samych siebie. Oznacza to tyle, że nasze początki treningów powinny przebiegać raczej pod kątem przyzwyczajenia do wysiłku fizycznego. Dopiero później, kiedy zarówno zmienimy swoje przyzwyczajenia, jak i przystosujemy organizm do regularnej aktywności, możemy zwiększać intensywność treningów, ich trudność czy liczbę w ciągu tygodnia.

Dzięki temu unikniemy fizycznego i psychicznego przetrenowania, a co za tym idzie, zachowamy chęć ciągłego trenowania. Zbyt duża intensywność treningów, szczególnie na początku przygody ze sportem, może doprowadzić do bardzo szybkiego zaniechania i utraty motywacji.

Nagrody

Mogłoby się wydawać, że nagrody działają na motywację jedynie wtedy, kiedy dostaniemy je od kogoś innego. Tymczasem wyznaczanie sobie celów i nagród za ich spełnienie może bardzo dobrze działać na poziom naszej motywacji.

Nagrody te mogą być przeważnie materialne: za przebiegnięcie dwóch kilometrów w dobrym czasie możemy kupić sobie odpowiedniejsze buty do biegania – może to sprawić, że będziemy chcieli biegać więcej i przez cały czas osiągać wyznaczone przez siebie cele. Nagroda cieszy wówczas podwójnie: ze względu na jej kupno oraz wytrwałość w działaniu.

Motywacja jest kluczem

Grzechem głównym, który jest popełniany bardzo często przez osoby niedoświadczone, chcące zmienić swój tryb życia na bardziej zdrowy i aktywny, jest szukanie wymówek za wszelką cenę. Nie da się ukryć, że zmiana nawyków jest procesem bardzo trudnym, a my w naturalny sposób szukamy najlepszych wytłumaczeń, by podjąć te trudności „od jutra”.

Warto również uwzględnić fakt, że pewne sposoby motywacji będą działać na jednych gorzej, a na innych lepiej. Należy więc szukać własnych metod na zmotywowanie się do rozpoczęcia treningów.

Z technicznego punktu widzenia do uprawiania sportu nie potrzeba wiele. W przypadku biegania wystarczą zaledwie odpowiednio dobrane buty. Jeżeli chodzi z kolei o tenis ziemny, to tutaj również wiele nie potrzeba – rakieta tenisowa, piłeczka i kort (rzeczy te można bez problemu wynająć). Bardziej zaawansowani mogą pomyśleć o także o specjalnej odzieży.

Nie da się więc ukryć, że istnieje o wiele więcej czynników przemawiających za wprowadzeniem aktywności fizycznej pod jakąkolwiek postacią do swojego życia. Nie dość, że zachowamy zdrowie na dłużej, to w dodatku poprawi się nasze samopoczucie, a także sylwetka czy ogólna wytrzymałość. Nie szukajmy więc wymówek, a zacznijmy działać – prędzej czy później przyniesie to pożądane efekty.

Sklep internetowy ze sprzętem do tenisa – http://skleptenisowy24.pl/ – oferuje między innymi sprzęt dla trenerów, piłeczki, odzież, a także rakiety tenisowe dopasowane do poziomu umiejętności zawodnika.

Post Comment