Jak energooszczędność świetlówek wpływa na środowisko?
Dom

Jak energooszczędność świetlówek wpływa na środowisko?

Żarówki energooszczędne coraz częściej zaczynają zastępować te tradycyjne, które dotychczas gościły w naszych domach. Znaczenie mają tutaj m. in. wpływy ekologiczne, które stanowią w dzisiejszym świecie ważny punkt. Czy dzięki używaniu żarówek energooszczędnych możemy naprawiać nasze środowisko? Jak to zrobić?

Alternatywą dla tradycyjnych żarówek stały się żarówki energooszczędne, a właściwie świetlówki kompaktowe. Jest to rodzaj lampy fluorescencyjnej o nie wielkim wymiarach. Przyjmują one zazwyczaj kształt litery ,,u” lub spirali i można podzielić je na dwa rodzaje: świetlówki z zintegrowanym układem zapłonowym oraz świetlówki, które wymagają opraw z takim układem. Posiadają wiele istotnych zalet, które były przyczyną rozpowszechnienia tego typu żarówek. Głównym i podstawowym plusem tego rodzaju żarówek jest to, że zużywają znacznie mniej prądu niż te tradycyjne.

Do energooszczędnego źródła światła możemy zaliczyć także lampy ledowe, w których umieszczone są diody elektroluminescencyjne. Ten rodzaj oświetlenie także posiada wiele zalet, mających pozytywny wpływ na naturalne środowisko oraz na kwestie oszczędnościowe. Charakteryzują się przede wszystkim długą żywotnością, co zdecydowanie odróżnia je od tradycyjnych żarówek. Poza tym pobierają znacznie mniej energii.

Lampy, plafony, kinkiety i wiele innych produktów o niesamowitym designie znajdziesz na stronie E-klosz.pl

https://www.e-klosz.pl/

Korzyści z korzystania ze świetlówek?

Nie da się ulec opinii, że tzw. żarówki energooszczędne przyczyniają się do dbania o środowisko naturalne. Musimy jednak pamiętać, że mogą być niebezpieczne, jeśli nie zadbamy o ich odpowiednią utylizację. Posiadają w swoim składzie rtęć, dlatego zabronione jest wyrzucanie ich do śmieci. Należy składować je w specjalnie przeznaczonych miejscach. Mimo to są o wiele bardziej ekologiczne niż żarówki tradycyjne.

Dzięki świetlówkom zużywamy znacznie mniej energii, a przez to płacimy mniejsze rachunki za prąd. Ten rodzaj żarówek wykorzystuje 80% mniej energii elektrycznej niż zwykła żarówka, która posiada podobną barwę oraz ilość światła. To oznacza, że świetlówka o mocy 20 W może zastąpić tradycyjną żarówkę 100 W, dając ten sam efekt.

Ważne jest także bezpieczeństwo. Świetlówki są znacznie zdrowsze dla naszych oczu oraz zdrowia. Nie są to już lampy świecące zimnym i migającym światłem. Obecnie możemy kupić świetlówki kompaktowe, które posiadają wysoki wskaźnik oddawania barw zbliżonych światła zwykłych żarówek.

Trzeba także podkreślić, że świetlówki są bardzo trwałe – świecą do 10 razy dłużej niż zwykłe żarówki. Dlatego zakup droższych i lepszej jakości świetlówek na pewno się opłaci, ponieważ mogą one świecić bardzo długi czas. Ich średni czas świecenia wynosi 5-12 lat.

Bardzo ważną kwestią, która ma wpływ na środowisko naturalne jest recykling. Świetlówki w bardzo dużym stopniu – 90% – nadają się do recyklingu i wyprodukowania nowej świetlówki. Musimy jednak pamiętać o tym, że zawierają rtęć, czyli niebezpieczny i toksyczny metal. Dlatego wyrzucanie świetlówek do śmieci jest zabronione. Jeśli dana żarówka się wypali, powinniśmy oddać ją do sklepu lub hurtowni (przy zakupie nowej) lub do specjalnych punktów, gdzie zbierane są elektrośmieci.

Post Comment