Kim jest doradca kredytowy? Jak nie dać zabrać się oszustowi?
Biznes i finanse

Kim jest doradca kredytowy? Jak nie dać zabrać się oszustowi?

Doradztwo kredytowe stało się wręcz nowym sektorem pracy. W dzisiejszych czasach każda osoba, która odbyła kursy lub jakieś szkolenia, od razu chciałaby się nazywać doradcą kredytowym. Niestety nie funkcjonuje to w ten sposób. Doradca kredytowy powinien mieć gruntowne wykształcenie, które pozwoliłoby mu wykonywać swój zawód najlepiej, jak to możliwe. Kim tak naprawdę jest doradca kredytowy i czy zawsze pomaga on tak, jak powinien? Jak nie dać się oszukać?

Doradca kredytowy – Ogólna charakterystyka

Doradca kredytowy to osoba, która zajmuje się kompleksową pomocą innym w dziedzinie wyboru kredytu. Wiele osób bagatelizuje swój zawód poprzez pełnienie swojego stanowiska w sposób nieodpowiedzialny. Doradcą kredytowym w dzisiejszych czasach może nazywać się praktycznie każdy. Nawet taka osoba, która nie ma wykształcenia wyższego w dziedzinie bankowości, rachunkowości i rynku. Ludzie mylnie ufają osobom młodym, które jedynie stwarzają pozory, wyglądając odpowiedzialnie i kompetentnie. Warto zdać sobie sprawę, że w wielu dziedzinach praktykowane są metody psychologiczne, których celem jest wzbudzenie zaufania klienta. W sytuacji kryzysowej klient obwinia za niepowodzenie bank, a nie daną osobę, które kredyt poleciła.

Doradca kompetentny?

Czym charakteryzuje się tak naprawdę kompetentna osoba na tym stanowisku? Przede wszystkim wykształceniem wyższym, które potwierdza znajomość literatury, biznesu oraz rynku bankowego. Dla wielu osób studia są czymś pobocznym i nieważnym i w wielu przypadkach jest to prawda, jednak ten zawód wymaga niesamowitej odpowiedzialności i sumienności. To brane odpowiedzialności wręcz za życie drugiego człowieka.

Jako doradca kredytowy dla firm może pracować jedynie osoba, która zgodnie ze swoim sumieniem i znajomością rynku pomaga swoim klientom i przedstawia im ewentualne kruczki prawne, które mogą spotkać klientów po drodze. To właśnie do tego również potrzebne są studia. Na kursach ludzie skupiają się bardziej na manipulacji, sile perswazji oraz na wzbudzaniu zaufania niewtajemniczonych klientów.

Jak nie dać się oszukać?

Przede wszystkim po przybyciu do biura na wstępie warto zapytać o wykształcenie danego konsultanta. Jeżeli potwierdzi on wykształcenie wyższe na uczelni zajmującej się bankowością i finansami, wówczas będziemy mogli wiedzieć, że mamy do czynienia z osobą kompetentną oraz rzetelną. Czy to oznacza, że osoby bez wykształcenia wyższego są jedynie oszustami? Niekoniecznie, jednak znalezienie osoby, która pomimo braku studiów pasjonuje się rynkiem bankowym, jest tak naprawdę trudne i czasochłonne. Nigdy nie będzie w tym przypadku pewności, że dana osoba nie chce oszukać świadomie lub też nieświadomie. Zaufanie pracownikowi, który wykazuje pełną i szeroką wiedzę na temat finansów i biznesu jest posunięciem prawidłowym.

Czy warto?

Warto skorzystać z biura, które polecane jest w internecie przez innych użytkowników lub rzez znajomych. Niektórzy współpracują z bankami, zapewniając, że oferta danego banku jest najlepsza na rynku. To oszustwo.

Post Comment